Kviečiame į edukacinius užsiėmimus VU Botanikos sode Kairėnuose

DIDŽIAJAME ŠILTNAMYJE ŽYDI BANANAS!

Jis, patikėkite, tikrai yra išskirtinis – vaisiai yra ryškiai rožinės spalvos, sunokę patys nusilupa ir sakoma, yra aromatingiausi tarp visų bananų rūšių.

Šis bananas be didelio vargo tilps aukštesnėse uždarose patalpose, nes iš 90 dabar žinomų bananų rūšių yra tarp žemiausių, užauga tik iki 3 metrų aukščio (aukščiausi siekia net 16 metrų). Kaip ir visi kiti bananai auga labai greitai, nes yra žolinis augalas.

Pūkuotasis bananas (Musa velutina) po žeme užsiaugina trumpą šakniastiebį iš kurio kyla 1–1,8 metro aukščio tariamieji stiebai. Jie netikri todėl, nes yra suformuoti iš tvarkingai vienas kitą dengiančių lapkočių. Užsibaigia jie apie 1m ilgio ir 35 centimetrų pločio, ryškiai žalios spalvos, padengtais vaškine apnaša lapų kuokštais.

Žiedynstiebis auga iš centro. Jo viršūnėje grupėmis po 3–5 skleidžiasi oranžiniai vamzdiški žiedai. Kiekvieną grupę dengia ryškiai rožinis pažiedlapis, kuris greitai nukrenta ir atidengia ties žiedyno pagrindu moteriškus, o viršūnėje vyriškus žiedus. Kadangi bananai yra savidulkiai, tai žiedyno apačioje iš karto matome užmegztus vaisius su trumpaamžiais žiedais viršūnėje. Viršutinėje žiedyno dalyje vaisių neieškokime, nes ten yra tik vyriški žiedai.

Vaisiai yra 7–10 cm ilgio, rožiniai, pūkuoti, su 3 ar daugiau briaunų, baltu minkštimu ir juodomis sėklomis. Jos yra 5 mm ilgio, 2–3 mm pločio ir labai kietos. Todėl valgykite atsargiai, nepažeiskite dantų.

Žydėjęs ir derėjęs tariamasis stiebas žūva. Bet iš šakniastiebio auga nauji ūgliai, kurie subrendę pražįsta. Tai, priklausomai nuo substrato derlingumo ir šviesos kiekio, nutinka 3–5 augimo metais. Paprastai kere auga keli skirtingo amžiaus ūgliai, todėl žydi kasmet.

Taip pat šios rūšies bananai yra nereiklūs šilumai, lauke auga atogrąžose, paatogražiuose ir vidutinėse platumose. Nukritus temperatūrai iki 0 º C žūva tik antžeminė dalis. Šakniastiebis gyvas išlieka iki –5 º C šalčio.

Dauginamas sėklomis ir kero dalijimu.

Auginti uždarose patalpose reikėtų ne tiek dėl vaisių, kiek dėl aplinkos oro kokybės gerinimo. Pasirodo, augdamas jis išgarina labai daug vandens ir sudrėkina kambarių orą. Ypač tai aktualu žiemą, kai įjungus šildymo prietaisus santykinė oro drėgmė pasidaro tokia pati, kaip ir dykumoje. Tokioje aplinkoje labai nukenčia mūsų kvėpavimo organai, tai gali būti net plaučių uždegimo priežastimi.

Kviečiame į edukacinius užsiėmimus Didžiajame šiltnamyje, kur, be šiuo metu žydinčio banano, veši dar apie 800 skirtingų augalų.

Edukacija skirta ir mažiems, ir dideliems.

Grupės iki 15 dalyvių.

Trukmė – 45 minutės.

Daugiau informacijos apie edukacinius užsiėmimus.

2024-05-10
VU BOTANIKOS SODE – PAVASARIO MUGĖ „LIETUVOS ŽIEDAI 2024“
Daugiau
2024-05-10
„PIKNIKO ALYVOSE“ VU BOTANIKOS SODE PROGRAMA
Daugiau
2024-04-25
Parodą VDU Botanikos sodo parke atidarė ir Nacionalinės sveikatos tarybos išvykstamojo posėdžio dalyviai
Daugiau
2024-03-01
Tropinis drugių sodas: nauja ekspozicijų erdvė VDU Botanikos sode Kaune
Daugiau