Ąžuoliukas rektoriaus Jono Kubiliaus atminimui VU Botanikos sode

Vilniaus universiteto Profesorių emeritų klubo nariai jau balandį pradėjo ciklą renginių, skirtų prisiminti ir pagerbti ilgametį VU rektorių (1958–1990) Joną Kubilių, kurio šimtmetį šiais metais minės ne tik Vilniaus universitetas. Šia proga rektoriaus atminimui VU Botanikos sode Kairėnuose buvo pasodintas paprastasis ąžuolas (Quercus robur L.), kuris augs ir keros tarp ąžuolų, pasodintų 1999 m. VU rektoriaus (1990-2000) prof. habil. dr. Rolando Pavilionio ir 2011 m. VU rektoriaus (2002–2012) prof. habil. dr. Benedikto Juodkos.

Nuotraukose: ąžuoliuko rektoriui J. Kubiliui sodinimo ceremonija: medelį sodino VU rektorius profesorius R. Petrauskas, rektoriaus J. Kubiliaus duktė docentė dr. Birutė Petrauskienė, sūnus profesorius Kęstutis Kubilius bei rektoriaus vaikaitis, VU Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila.

Akademikas Jonas Kubilius – žymus Lietuvos mokslininkas, ilgametis Vilniaus universiteto rektorius, savo darbais plačiai žinomas pasaulyje. Jis buvo tikimybių teorijos ir skaičių teorijos mokyklos Lietuvoje kūrėjas ir vadovas, įnešęs didžiulį indėlį į Lietuvos mokslą.

J. Kubilius gimė 1921 m. liepos 27 d. Fermose, dab. Eržvilko seniūnijoje Jurbarko rajone. 1935 m. jis baigė Eržvilko progimnaziją, 1940 m. – Raseinių gimnaziją, o 1946 m. – Vilniaus universitete matematiką. 1958 m. prof. J. Kubilius buvo paskirtas Vilniaus universiteto rektoriumi ir buvo juo iki 1991 m. Ilgamečio rektoriaus įžvalgos ir sprendimai lėmė ne tik šalies mokslo raidą ir Vilniaus universiteto pažangą, bet ir išsaugojo Alma Mater lietuviškumą bei tradicijas. Iškovotas Maskvoje leidimas minėti Vilniaus universiteto 400 metų sukaktį ir šiandien prisimenamas kaip lietuvių tautos šventė. Taip pat J. Kubiliaus pastangomis buvo suremontuoti ir išpuošti senieji universiteto rūmai, pradėta naujo universiteto miestelio Saulėtekyje statyba, atgauta ir restauruota Šv. Jonų bažnyčia, VU Botanikos sodas perkeltas į 191,5 ha teritoriją Kairėnuose.

Praėjusią savaitę rektoriaus atminimui pasodintas ąžuolas yra ne vienintelis akademiko nuopelnus įamžinantis akcentas botanikos sode Kairėnuose. 2020 m. VU profesorių–emeritų klubo iniciatyva čia buvo pastatytas rektoriaus atminimą liudijantis tradicinis suolelis.

Ąžuoliuką sodinti susirinko profesoriai–emeritai, rektoriaus Jono Kubiliaus bendražygiai, jo vaikai bei vaikaičiai, kurie po sodinimo ceremonijos dalinosi prisiminimais apie asmeninį ir akademinį rektoriaus gyvenimą, jo būdą ir įtaką universiteto bendruomenei.

2021-10-15
Bambukinių augalų kolekcijoje – patikrintos rūšys ir veislės
Daugiau
2021-07-21
VDU Botanikos sodo vasarą vainikavo karščiausia „Kvapų naktis“
Daugiau
2021-07-21
Ąžuolas Krzysztofo Pendereckio atminimui
Daugiau
2021-07-14
VU Botanikos sodas kviečia dalyvauti Žemės meno projekte
Daugiau