Ąžuolas Krzysztofo Pendereckio atminimui

2021 m. liepos 14 d. VDU Botanikos sode Kaune buvo buvo iškilmingai pagerbtas lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio (1933‒2020) atminimas ir pasodintas jo vardo ąžuoliukas.

Ši Lenkijos instituto Vilniuje, Kauno valstybinės filharmonijos, Kauno Aleksoto bendruomenės centro ir Vytauto Didžiojo Universiteto botanikos sodo iniciatyva buvo skirta prisiminti itin ryškų ir įtakingą XX–XXI a. menininką, kurio pasaulis neteko 2020 metais.  Maestro buvo viena įdomiausių mūsų dienų muzikos pasaulio asmenybių: XX a. muzikoje lūžį lėmęs kūrėjas, dirigentas, daugiau nei 40 metų nepaleidęs iš rankų batutos, koncertavęs su pačiais garsiausiais Europos orkestrais ir atlikėjais.

K. Penderecki buvo ir nuoširdus Lietuvos muzikos visuomenės bičiulis. Garsėjo ne tik Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir Azijoje. Pelnė garbingų Lenkijos ir kitų valstybių apdovanojimų, tarp kompozitoriaus trofėjų – net penki „Grammy“ apdovanojimai. Jis – kelių dešimčių Lenkijos bei užsienio aukštųjų mokyklų garbės daktaras ir narys.

Krzysztof Penderecki ne kartą viešėjo Vilniuje ir Kaune, dirigavo atliekant jo kūrinius, tokius kaip vokalinis instrumentinis veikalas „Lenkiškasis rekviem“, opera „Karalius Ūbas“ ir kitus. Maestro kūrybos greičiausiai teko girdėti net ir tiems, kurie nežino jo vardo, nes jo muzika skamba kino garsenybių Stanley Kubricko, Martino Scorsese’s, Davido Lyncho, Andrzejaus Wajdos filmuose.

Ne mažiau įdomu tai, kad kompozitorius visada domėjosi botanika, ypač medžių auginimu. Ir kartais sakydavo pats nežinąs, ko jame daugiau – kompozitoriaus ar sodininko. Labai mylėjo savo sodą ir apie kiekvieną medį galėjo pasakoti valandų valandas. Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje šiais metais sukūrė virtualią erdvę PendereckisGarden.pl  (Pendereckio sodas), kur viso pasaulio internautai gali ne tik susipažinti su Krzysztofo Pendereckio kūryba, bet ir sužinoti apie jo pomėgius, įtaką kitiems kūrėjams.

Pagerbiant kompozitorių jau pasodinti medžiai Singapūre, Otavoje ir Briuselyje, o nuo šiol ąžuolas maestro atminimui ošia ir Kaune, VDU Botanikos sodo parke.

2023-09-05
VU BOTANIKOS SODAS RUGSĖJO 9-ĄJĄ KVIEČIA Į SVEIKATINGUMO ŠVENTĘ „ŽVALUMO DIENA“
Daugiau
2023-08-08
Žolinėk’ 2023 VU Botanikos sode: švęskime Žolines kartu!
Daugiau
2023-07-20
Turtinga VDU Botanikos sodo istorija įamžinta keturių pašto ženklų bloke
Daugiau
2023-06-30
LIEPOS 5-9 D. KVIEČIAME Į JAU DEVINTĄJĄ GRAŽIAUSIŲ VASAROS ŽIEDŲ PARODĄ „LELIJA MINDAUGO KARŪNAI“
Daugiau